Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 8737263



*

nr 873 7263


Birger Lundquist

(1910-1952), Sverige


Birger Lundquist (1910-1952), signed. 1950, motivet: 21x30,


DRAWING, Birger Lundquist (1910-1952), signerad. 1950, motivet: 21x30


Birger Lundquist, born 1910, dead 1952, Swedish painter, draughtsman and sculptor.

Estimate:

400

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday February 3 2014
at 20:30:15


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/1 08:19:53 1      300 kr
2/2 21:21:36 2      200 kr
2/2 21:22:01 2      300 kr
2/2 21:22:17 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Birger Lundquist

Birger Lundquist, born 1910, dead 1952, Swedish painter, draughtsman and sculptor.

Read more about Birger Lundquist
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger lundquist svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr